Kurs maturalny z języka angielskiego!
kurs-maturalny-jezyk-angielski

PROGRAMOWANIE I ALGORYTMY

Zajęcia maturalne z informatyki
Olimpiada Informatyczna Juniorów
    Prowadzący: Marcin Kasprowicz
  • właściciel serwisu algorytm.edu.pl
  • wrzesień 2024 — start zajęć

Profesor Algobit w przedszkolu

Po pierwszej prelekcji w najlepszym bajtockim przedszkolu, po namowach przedszkolaków (taka jest wersja pani przedszkolanki), piękna pani opiekunka postanowiła ponownie zaprosić profesora Algobita na przeprowadzenie kolejnego fascynującego wykładu na temat algorytmów. Wykładowca i tym razem zgodził się na spotkanie z mądrymi dzieciakami. Opowiedział on o całkowaniu numerycznym i kilku algorytmach, które je realizują. Na koniec naukowiec przedstawił podstawy matematyczne na temat całkowania - omówił całki pojedyncze, podwójne oraz potrójne, pokazał także jak całkuje się po okręgu. Tym razem na koniec prelekcji, Jasiu chciał się odwdzięczyć za niespodziankę przygotowaną na poprzednim spotkaniu i przedstawił swój szyfrogram. Uczeń nie skończył jeszcze prezentować szyfrogramu, gdy profesor przedstawił rozwiązanie. A ile tobie to zajmie?

Wejście

W pierwszym i jedynym wierszu szyfrogram złożony z co najmniej jednego i nie więcej niż miliona znaków.

Wyjście

Oryginalna wiadomość

Przykład 1

Wejście:
Aaltao km a

Wyjście:
Ala ma kota

Przykład 2

Wejście:
BkoelleokL  i

Wyjście:
Bolek i Lolek

Szkic rozwiązania

Przeanalizujmy w jaki sposób powstał szyfrogram. Oryginalna wiadomość „Ala ma kota”. Bierzemy najpierw pierwszą literę, potem ostatnią, drugą, przedostatnią itd.: Aalt…. Żeby odwrócić sytuację wystarczy wypisać najpierw co drugą literę z lewej do prawej jednocześnie usuwając ją, następnie wypisać od końca wyrazu te, które pozostały.